Lektury

poniedziałek, 15 listopada 2021

Ogólnopolski Dzień Biblioterapii

 Czytanie zbliża. Biblioterapia w izolacji społecznej 

 - pod takim hasłem obchodziliśmy 14 listopada 2021 Ogólnopolski Dzień Biblioterapii. 

Święto te, ustanowiono w rocznicę zarejestrowania Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego, które rozpoczęło swoją działalność w 1997 roku. 

Warto przyjrzeć się bliżej zagadnieniom biblioterapii, aby zrozumieć na czym polega wspomaganie psychiki człowieka poprzez literaturę. 

 Wśród podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022, znalazł się zapis dotyczący podnoszenia jakości edukacji poprzez działania uwzględniające zróżnicowane potrzeby rozwojowe i edukacyjne wszystkich uczniów, zapewnienie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego, szczególnie w sytuacji kryzysowej wywołanej pandemią COVID-19 w celu zapewnienia dodatkowej opieki i pomocy. Zagadnienia te odnoszą się także do działań w zakresie biblioterapii szkolnej.

Biblioterapia zakłada wykorzystanie książek i czasopism dla regulacji systemu nerwowego i psychiki człowieka, w przypadku biblioterapii szkolnej - dziecka. 

Bada również możliwości profilaktycznego traktowania książki i czytelnictwa w szerszych zbiorowościach społecznych. W prowadzonych przez nas zajęciach czytelniczych z elementami biblioterapii z uczniami klas młodszych, staramy się propagować opowiadania, książki poruszające problemy bliskie młodemu czytelnikowi. Często są to materiały o trudnych tematach związanych np. z osamotnieniem, odrzuceniem przez grupę rówieśniczą, trudnymi emocjami, chorobą, niepełnosprawnością, kłopotami w domu rodzinnym, śmiercią. W omawianych tekstach bohaterowie borykają się z problemami współczesnymi, które są bliskie czytelnikowi. Następnie nauczyciel stara się omówić problem bohatera literackiego i wspólnie z uczniami znaleźć sposób na rozwiązanie kłopotliwej sytuacji życiowej, w której się znalazł. Wśród form pracy z tekstem stosujemy często: czytanie lub słuchanie tekstu, analizę i interpretację, omówienie problemowe, wyodrębnienie zachowań postaci oraz wyrażenie własnego zdania o zachowaniu bohaterów. Uczeń w szkole zmaga się z wieloma problemami, w ostatnim czasie, także z negatywnymi skutkami pandemii - izolacja, brak bezpośrednich kontaktów z rówieśnikami, brak pozytywnych wzorców moralnych. Konieczne staje się szukanie dróg rozwiązań tych problemów, w czym wesprzeć może dzieci i młodzież, także nauczyciel bibliotekarz. Biblioteka to miejsce, gdzie nie stawiamy ocen. To miejsce, w którym uczeń może w ciszy odpocząć, uzyskać wsparcie w odrabianiu lekcji, porozmawiać. Jest to też miejsce w szkole, w którym panuje cisza, co wpływa pozytywnie na skupienie się, zebranie myśli, a to z kolei wpływa korzystnie  na budowanie dobrostanu psychicznego.

                                              oprac. A. Suchcicka-Żurawska

Bibliografia

Leśniak A., Książka to drogowskaz na krętych ścieżkach życia, czyli parę słów o biblioterapii

Poradnik Bibliotekarza 2003 nr 6, s. 10-11.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz