Lektury

piątek, 19 listopada 2021

Książki o tematyce psychologiczno-pedagogicznej

 W naszej bibliotece dostępny jest księgozbiór książek dla nauczycieli z zakresu pedagogiki, psychologii, socjoterapii i dziedzin pokrewnych. Poniżej prezentujemy kilka naszych nowych książek.

Rezyliencja to umiejętność radzenia sobie z przeciwnościami i stawianie czoła wyzwaniom na drodze do wykorzystania pojawiających się możliwości. Rezyliencja, sprzyja także dobrostanowi, kształtuje fundament spokoju, wewnętrznej siły i szczęścia. 

Autorzy tej książki pokazują, jak rozwinąć 12 kluczowych dla niej kompetencji psychicznych: współczucie, uważność, uczenie się, siłę charakteru, wdzięczność, wiarę w siebie, spokój, motywację, bliskość, odwagę, aspirację i szczodrość.

Kompetencja emocjonalna to sprawność kluczowa. Uczucia kierują naszym zachowaniem, kształtują wartości, które wyznajemy, i warunkują wybór takiego, a nie innego działania. 

W książce tej znajdziemy pomysły na ćwiczenia rozwijające inteligencję emocjonalną.

W niniejszej książce  dr Bernard Rimland rozważa przyczyny wciąż rosnącej liczby dzieci cierpiących na autyzm, ADHD, depresję, schizofrenię, zaburzenia zachowania, dysleksję, dysgrafię, dyskalkulię i "dys logiczne" myślenie. 

 Dr Bernard Rimland - psycholog, prowadził wieloletnie badania nad przyczynami autyzmu.

Uczniowie z zaburzeniami lękowymi lub opozycyjnymi mogą być w szkole trudni. Kiedy uczeń nie wykazuje szacunku do nikogo i niczego, jest ordynarny, zbuntowany lub zachowuje się destrukcyjnie zastanawiamy się jak to zmienić. Wskazówki do pracy z takimi właśnie uczniami z pewnością znajdziemy w tym przewodniku.

Niniejsza książka odwołuje się m.in. do psychologii pozytywnej , rozwiniętej przez Martina Seligmana. Autor krok po kroku wyjaśnia, jak szczegółowo zidentyfikować źródła dręczących nas lęków, zmierzyć się z nimi, odzyskać spokój i cieszyć się życiem. Opisane w książce techniki opierają się na wynikach najnowszych badań i ponad dwudziestoletnim doświadczeniu autora o pracy z pacjentami.

Dr Robert L.Leahy - profesor psychiatrii na Uniwersytecie Cornell, współzałożyciel Akademii Terapii Poznawczej, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Psychoterapii Poznawczej, dyrektor Instytutu Terapii Poznawczej w Nowym Jorku.

Jak rozszyfrować i zmienić najtrudniejsze zachowania uczniów? Odpowiedzi na to pytanie znajdziemy w tym przewodniku. Książka prezentuje strategie, narzędzia i interwencje wspierające uczniów przejawiających zachowania lękowe lub opozycyjne.

Jest to wstrząsający reportaż, oparty na autentycznych zdarzeniach. 

Opowieść o społecznych skutkach przemocy w rodzinie.

Autorki - obydwie są psychologami klinicznymi- piszą o lękach z poczuciem humoru. Współautorką książki jest też studentka Phoebe McEwen, która długo zmagała się z wszechobecnym strachem, przetestowała na sobie proponowane przez autorki techniki poznawczo-behawioralne i w znacznym stopniu pozbyła się swoich lęków. Książka prezentuje symptomy lęków i wskazuje drogę walki ze swoimi obawami, aby życie stało się życiem bez strachu, bo przecież człowiek w ciągu swojego życia boryka się z różnymi przeciwnościami, które budzą w nim różne obawy.

oprac. A. Suchcicka-Żurawska

(na podstawie recenzji książek)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz