Lektury

wtorek, 5 października 2021

NAUKA CZYTANIA METODĄ BOSTOŃSKĄ

Prezentujemy kilka ciekawostek nt. nauki czytania metodą bostońską. 

Podczas prowadzonych w bibliotece zajęć czytelniczych i lekcji bibliotecznych wykorzystujemy elementy metody bostońskiej w pracy z młodszymi czytelnikami.

Nauka czytania metodą bostońską - na czym to polega?

Nauka czytania metodą bostońską to codzienne wspólne czytanie przez dzieci i nauczycieli w szkołach przez 20 minut. W metodzie bostońskiej to dzieci same wybierają sobie lekturę i najpierw przez 10-15 minut nauczyciel czyta im na głos a w drugiej części dnia wszyscy czytają sobie po cichu. Dzieci nie są odpytywane z przeczytanych książek. Celem metody jest wyrobienie nawyku do czytania dla przyjemności. W czasie czytania po cichu w czytaniu biorą udział zarówno uczniowie jak i nauczyciel.

Metoda bostońska - kto ją wymyślił i dlaczego?

Metoda bostońska powstała na początku lat 90 w Bostonie. Jedna ze szkół, która wypadła bardzo słabo na testach końcowych wprowadziła obowiązek wspólnego czytania wśród dzieci i nauczycieli codziennie przez 20 minut. 

Dyrektor szkoły Bill Henderson okazał się być prawdziwym innowatorem w edukacji oraz integracji dzieci z mieszanych etnicznie oraz ubogich środowisk.

Po 10 latach walki z brakiem nawyku do czytania 95% uczniów regularnie czytało w domu a samo czytanie było już mocno zakorzenione w kulturze szkolnej. Szkoła osiągnęła o wiele lepsze wyniki w testach, osiągając średnią krajową, a tym samym szkoła Hendersona znalazła się w czołówce szkół w Bostonie. 

Źródło: https://www.bostonpublicschools.org/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz